Misterium Męki Pańskiej

W Wielką Środę, 17 kwietnia 2019 roku, na Wzgórzu Zamkowym Sanktuarium Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej wyreżyserowane przez p. Justynę Prajs – Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim we współpracy z p. Anną Berent oraz p. Grażyną Jankowską. Autorką przepięknej scenografii oraz wszystkich kostiumów była p. Marlena Smaga-Byrwa. W przygotowanie widowiska włączyły się także panie: Marta Zgryziewicz i Maria Płaczkowska-Przydział, a także Piotr Małkowski, który przygotował krzyż. Misterium Męki Pańskiej poprzedziła msza święta celebrowana przez ks. Dziekana Grzegorza Tworzewskiego. W tym wyjątkowym Misterium wystąpili mieszkańcy Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Nie zabrakło bogatych strojów, pięknej dekoracji, wspaniałego śpiewu i znakomitej gry aktorskiej. W rolę Jezusa wcielił się Jakub Iwański, Maryję zagrała Anna Klingenberg, Marię Magdalenę – Weronika Rzepka, Marię żonę Kleofasa – Zuzanna Dembek, Piłata – Paweł Nowak, Klaudię Prokulę – Jagoda Prajs, Jana – Tymoteusz Moczadło, Judasza – Tymoteusz Byrwa, Kajfasza – Marcin Olszewski, Annasza – Michał Szymelfenig, Setnika –Jan Rogowski, Szymona z Cyreny – Szymon Gniot, a Barabasza – Piotr Cisowski. Głosu narratora użyczył Dziekan ks. dr Grzegorz Tworzewski. W przygotowanie misterium włączyła się młodzież ucząca się w Szkole Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim, ale także młodzież i dorośli – mieszkańcy naszej gminy. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę strażaków z Lembarga i Płowęża: Piotra Małkowskiego, Arkadiusza Gumkowskiego, Dariusza Kapuścińskiego i Piotra Brzezińskiego. Piękną oprawę muzyczną Misterium zawdzięczaliśmy Grupie Pod Niebem w składzie: Natalia Cieplińska, Sebastian Domański, Miłosz Głowacki, Julia Goryńska, Mateusz Goryński, Zuzanna Grodzka, Alicja Karbownik, Zuzanna Karczewska, Barbara Kuhn, Sebastian Małkowski, Karol Małkowski, Julia Musiał, Joanna Molenda, Julia Strzelecka, Weronika Strzelecka oraz Zuzanna Żebrowska. Przygotowaniem oprawy zajęły się p. Justyna Prajs i p. Anna Berent. O nagłośnienie i oświetlenie zadbała firma Victoria Sound.

Tak ogromne przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia wielu instytucji i osób prywatnych. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Dziekanowi ks. dr Grzegorzowi Tworzewskiemu oraz Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej Gracjanie Zborała wraz z Siostrami Pasterkami, ks. Januszowi Kowalskiemu, ks. Krzysztofowi Kownackiemu, Państwu Barbarze i Ryszardowi Bober, Panu Krzysztofowi Kamińskiemu oraz Panu Januszowi Molendzie za wszelką pomoc w organizacji Misterium. Serdeczne podziękowania składamy również Staroście Brodnickiemu – p. Piotrowi Boińskiemu, a także Przewodniczącemu Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego – Zbigniewowi Mikuliczowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie – Przemysławowi Górskiemu, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim Annie Berent, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim – Barbarze Bober, Januszowi Zaborowskiemu, Elżbiecie Sitniewskiej, Jadwidze i Adamowi Bernackim oraz Marzenie Orzech i pracownikom kwiaciarni „Marzenie”. Bez Państwa wsparcia przygotowanie tego Misterium byłoby niemożliwe. Dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonowie Pomorskim za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Misterium. Dziękujemy także wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dla nas dniu.


Coolturak

Czytaj więcej

Nocka taneczna „Rusz się !”

Nocka taneczna pełna wrażeń już za nami, myślimy, że każdy dostał ogromną dawkę wiedzy tanecznej. W czasie gdy będziecie leczyć zakwasy, to obejrzyjcie fotogalerię z „Rusz się!”. Wielkie dzięki składamy warsztatowcom, którzy poprowadzili zajęcia, oraz wszystkim uczestnikom za przybycie.


Coolturak

Czytaj więcej

XVII Rejonowy Konkurs Recytatorski

22 marca 2019 r. w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbyła się XVII edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego. Motywem przewodnim tegorocznych zmagań konkursowych były słowa Stanisława Moniuszki: „to co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest echem dziecinnych naszych przypomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wzrośli podobać się nie przestanie.” Konkurs był doskonała okazją, by zapoznać się lub przypomnieć jakie wartości w życiu człowieka są najważniejsze, które możemy odnaleźć w twórczości poetów i pisarzy.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim. Do rywalizacji recytatorskiej przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim, Zbicznie, Brodnicy, Świeciu nad Osą, Płowężu, Osieku i Jabłonowie Pomorskim.

W tematykę konkursu zaproszonych gości i uczestników wprowadził montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim pod kierunkiem p. Grażyny Jankowskiej, p. Małgorzaty Markowskiej. Przed jury w składzie: przewodniczącą Justyną Prajs – Dyrektorem Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Anną Bzową – lokalną poetką i Małgorzatą Modrzejewską – nauczycielką – bibliotekarką z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim stanęło nie lada wyzwanie, gdyż poziom wygłaszanych tekstów przez uczestników konkursu był bardzo wysoki, a łącznie zaprezentowało się 68 uczniów. Ostatecznie jury wyłoniło następujących laureatów:

Klasa VIII i III gimnazjum
I miejsce – Karolina Badalewska (Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim)
II miejsce – Emilia Wiśniewska (Szkoła Podstawowa w Osieku)
III miejsce – Karol Kopaczewski (Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim)
Wyróżnienia: Aleksandra Bochra (Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim)

Klasy VI-VII
I miejsce – Weronika Dziak (Szkoła Podstawowa w Osieku)
II miejsce – Anna Dobrosielska (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim)
III miejsce – Natalia Cieplińska (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim)
Wyróżnienie: Agata Słowik (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim)

Klasy IV-V
I miejsce – Karolina Lewandowska (Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim)
II miejsce – Dominik Jaroszewski (Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim)
III miejsce – Zofia Konicka (Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy)
Wyróżnienia: Maciej Laskowski (Szkoła Podstawowa w Płowężu), Zofia Radzicka (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim), Aleksandra Piasecka (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim).

Klasy I-III
I miejsce – Patrycja Boniecka (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim)
II miejsce – Wiktoria Kucach (Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy)
III miejsce – Milena Siedlecka (Szkoła Podstawowa w Osieku)
Wyróżnienie: Gabriela Cieszyńska (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim), Oliwia Niezgoda (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim) i Tomasz Jaworski (Szkoła Podstawowa w Osieku)

Prezentacjom konkursowym przyglądali się zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Jędrzej Kucharski, Skarbnik Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Barbara Suchocka, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Rekreacji i Młodzieży Rady Miejskiej Mirosława Laube, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim Anna Berent, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Góralach Regina Szczotek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Płowężu Anna Kochańska-Bayer, Dyrektor Przedszkola Samorządowego Danuta Kulisz oraz lokalni poeci: Danuta Gierosz-Świętalska, Barbara Kopaczewska i Arkadiusz Irek.

Cenne nagrody dla laureatów i upominki dla uczestników ufundowali: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie, Szkoła Podstawowa w Jabłonowie Pomorskim oraz Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Czytaj więcej

Stwórzmy razem festiwal Stacja Cooltura

Czy zdążyliście usłyszeć o festiwalu Stacja Cooltura, który jest organizowany w naszym Jabłonowie Pomorskim?
Niestety jak to w małych miejscowościach brakuje pieniędzy na takie eventy 😞 Choć mamy pewien budżet, jest on za mały by rozwinąć ten festiwal jeszcze bardziej.

Dlatego postanowiliśmy stworzyć zbiórkę 🤩

Dla Ciebie 10 zł może być drobiazgiem, a dla nas, gdy kilka, kilkadziesiąt osób wpłaci po 10 zł, to już jest duża suma, którą będziemy mogli wykorzystać na zespoły, oprawę, itp.

Jeśli jesteś osobą kulturalną, to cenisz sobie również muzykę z kulturą wysoką – właśnie taką chcemy promować na naszym festiwalu 😎

Wpłacajcie oraz udostępniajcie na swoich stronach, profilach – to dla nas wiele znaczy 😊

https://www.facebook.com/events/306626496638534/
https://pomagam.pl/cooltura

Coolturak

Czytaj więcej