Mural na Kulturalnym Podwórku

Od 10 lipca 2018 roku na Kulturalnym Podwórku, dzięki projektowi realizowanemu w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy współudziale Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, powstaje mural, którego autorem jest mieszkaniec Jabłonowa Kamil Klonowski.

Projekt muralu jest związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazuje wedutę złożoną z charakterystycznych budynków miast nadwiślańskich – Krakowa, Warszawy i Torunia – które znajdowały się w trzech zaborach, a w II Rzeczypospolitej stanowiły jedne z kluczowych ośrodków odrodzonego państwa. Czwartym bohaterem kompozycji jest Jabłonowo Pomorskie, w którym realizowany jest projekt i które znalazło się w granicach II RP. Na ścianie, obok wieży jabłonowskiego pałacu, odnajdziemy katedrę wawelską, wieżę toruńskiego ratusza, warszawski Zamek Królewski czy hejnalicę kościoła Mariackiego w Krakowie.
Mural jest hołdem złożonym stylom w sztuce, które witały niepodległą Polskę i formą nawiązuje do estetyki kilimów z początku Dwudziestolecia oraz osiągnięć artystów w duchu polskiej odmiany art déco z tego okresu, aż do kulminacji w 1925 roku, kiedy sztuka odrodzonej Polski odniosła wielkie zwycięstwo na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Paryżu. W trudnych warunkach, zaledwie kilka lat po odzyskaniu niepodległości i po wojnie bolszewickiej, polskim artystom działającym w służbie niepodległego państwa udało się ukazać zarówno wspaniałe tradycje Polski jak i świeże spojrzenie. Dzięki zaangażowaniu m.in. Zofii Stryjeńskiej, Jana Szczepkowskiego czy Józefa Czajkowskiego na polski pawilon posypał się deszcz nagród i medali. Wystawa ta dowiodła żywotności polskiego społeczeństwa, jego potężnego potencjału, którego nie byli w stanie zniszczyć zaborcy.

Autorem kompozycji malarskiej i projektu jest mieszkaniec Jabłonowa Pomorskiego – Kamil Klonowski, który konserwacji zabytków uczył się u prof. Wiktora Zina na Politechnice Krakowskiej, a malarstwo studiował w pracowni prof. Zbigniewa Sprychy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Zrealizował również aneks z malarstwa ściennego w pracowniach prof. Romana Łaciaka i dra Kamila Kuzko. Krakowska ASP, najstarsza uczelnia artystyczna a Polsce, jest wyjątkowa pod wieloma względami, również z racji długiej tradycji nauczania technik malarstwa ściennego, by wspomnieć tylko Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera. Dr Kuzko był pierwszym z uczestników projektu, gdyż według koncepcji autora mural ma być kompozycją żywą i rozrastać się na sąsiednie ściany dzięki włączeniu się w działanie wszystkich chętnych – dzieci, młodzieży, dorosłych – którzy poprzez malarstwo zechcą wyrazić, czym są dla nich korzenie polskości.


Coolturak

Be Sociable, Share!
468 ad

Komentarze są wyłączone