Projekt poświęcony zachowaniu pamięci i tożsamości lokalnej naszego miasta i gminy

„Do korzeni” to projekt poświęcony zachowaniu pamięci i tożsamości lokalnej miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie, odkrywaniu historii lokalnej i umiejscowieniu jej w kontekście wydarzeń ogólnopolskich poprzez zbieranie dokumentacji fotograficznej, ukazującej Jabłonowo Pomorskie i jej mieszkańców w ważnych momentach lokalnej i narodowej historii (do 1950r.). Zdjęcia, dokumenty będą utrwalane cyfrowo, a ich opisy stworzą wyjątkową opowieść o naszej historii. Rezultatem poszukiwań będzie powstanie strony internetowej, publikacji dokumentującej odkrytą lokalną historię oraz objazdowej wystawy, która pojawi się w każdym sołectwie naszej gminy i po zakończeniu projektu odwiedzi domy kultury w różnych częściach kraju.
Jabłonowo nie ma swojego miejskiego archiwum, muzeum, czy miejsca, gdzie można by szukać „obrazów” z przeszłości, a wiele fotografii dokumentujących naszą historię jest w archiwach domowych, wiele pewnie już zostało zniszczonych. Dlatego chcielibyśmy odszukać we wszystkich gminnych miejscowościach osoby, które chciałyby się podzielić z nami swoimi rodzinnymi, a jednocześnie lokalnymi i narodowymi, historiami (ramy czasowe do 1950 roku) i umożliwiłyby zeskanowanie zdjęć i dokumentów, które zostaną opublikowane na stronie internetowej. Młodzież ze skanerem i rejestratorem dźwięku pojawi się w każdej z 13 świetlic wiejskich na terenie gminy, a także, gdy będzie taka potrzeba dotrze do domów świadków historii. Wszystkie pozyskane materiały będą, za zgodą osób udostępniających swoje zbiory, zamieszczane na stronie internetowej, a część z nich znajdzie się na wystawie oraz w publikacji. Ważne dla nas jest dotarcie do wszystkich wsi na terenie gminy, gdyż są to często tereny zdegradowane, odcięte komunikacyjnie od miasteczka i z utrudnionym dostępem do szeroko pojmowanej kultury.

Coolturak

Be Sociable, Share!
468 ad

Komentarze są wyłączone